Odstíny Života


Jak získat sílu

Samotné intenzivní tréninky zaměřené jen na opakování bicepsových cviků vám nepřinesou celkovou sílu. Pro skutečné výsledky na svalech i síle je klíčové zapojit do cvičení širší spektrum svalových skupin.

Posilujte nové svalové partie – záda, nohy, ramena

Tréninkové plány, které se zaměřují na celé svalové skupiny, jsou základem pro růst síly a svalového objemu. Kombinují silové cviky, jako jsou dřepy, mrtvé tahy nebo benčpres, díky kterým podpoříte růst svalů po celém těle a dosáhnete zlepšení fyzické kondice i celkové mohutnosti.

Technika cvičení

Každý má svůj unikátní styl cvičení. Jak cviky provádíte, může záviset na mnoha faktorech, jako je délka končetin, úroveň kondice nebo rozsah vaziva mezi svaly a kostmi. Časem si rozvinete lepší techniku a schopnost cítit každý pohyb.

Vlastní styl získáte nejen zkušeností, ale také pozorováním ostatních cvičících nebo díky instruktážním videím. S každým vylepšením vaší techniky bude mít trénink větší smysl.

Růst síly

Při lehčích vahách zkuste zvýšit tempo opakování, což stimuluje růst svalových vláken. Těžké váhy vyžadují výbušnou sílu a rychlost během pozitivní fáze cviku. Ačkoliv zpočátku výsledky možná nebudou patrné, vytrvalostí a neustálým zlepšováním dosáhnete kýženého růstu síly.

Nepřetěžujte se

Trénink velkých svalových skupin klade na tělo značné nároky, proto je důležitý i kvalitní odpočinek. Doporučují se kratší, intenzivní tréninky, které vám umožní dosáhnout výsledků.

Doporučený silový trénink trvající zhruba 45 minut každý druhý den poskytne svalům podněty k růstu. V mezidnech se zaměřte na regeneraci, abyste nabrali novou energii. Příliš časté tréninky vedou k přetížení a únavě.

Spojte tělo a mysl

Propojení těla a mysli je velmi efektivní. Vizualizujte si trénink dopředu, představte si pohyby a práci svalů. Tato mentální příprava pomáhá tělu na trénink reagovat efektivněji.

Výzkumy ukazují, že vizualizace zlepšuje tělesnou připravenost a výsledky tréninku.

Stanovte si cíle a veďte si deník

Reálné cíle jsou základem pro udržení motivace. Stanovení dosažitelných cílů vám přinese radost z postupných výsledků. Nerealistické cíle sice mohou vypadat na papíře lákavě, ale mohou vést k frustraci. Takové zklamání vás může vést k tomu, že trénink zcela vzdáte.

Optimální cíl určíme na základě aktuální kondice a tělesných předpokladů. Zaznamenávejte si pokroky, váhy, série a opakování, abyste viděli, jak vaše síla pomalu, ale jistě roste.